سوالات متداول

 • آیا در صورتی که طی مدت زمانی از دستگاه پرینتر استفاده نشود کارتریج ها آسیب می بینند؟

  استفاده صحیح از پرینتر و مواد مصرفی آن تاثیر زیادی در کاهش هزینه های چاپ و مواد مصرفی دستگاه دارد. در پرینترهای جوهرافشان، بیکار ماندن دستگاه برای مدت زیاد باعث آسیب زدن به کارتریج دستگاه می شود. بیکار ماندن کارتریج پرینترهای جوهرافشان باعث خشک شدن جوهر در هد و از بین رفتن نازل های جوهری درون آن می شود. در این وضعیت اصطلاحاً گفته می شود که هد دستگاه سوخته است ولی استفاده ناصحیح از دستگاه باعث خشک شدن جوهر و بسته شدن نازل ها شده است.
  این ضعف در پرینتر های لیزری به لحاظ استفاده از تونر یا همان پودر رفع شده ولی این دسته از دستگاه ها هم نگهداری مخصوص به خود را می طلبد . برای مثال تونر داخل کارتریج پرینترهای لیزری با قرار گرفتن در معرض رطوبت آسیب می بینند و در این مواقع پودر داخل کارتریج گوله شده و بعد از مدتی مثل سنگ خشک می شود. این امر باعث آسیب زدن به قطعات داخلی کارتریج از قبیل اتصالات، چرخ دنده ها، مگنت و فوم رول شده و نهایتا درام از حرکت ایستاده و اصطلاحاً قفل می کند. مراقب باشید زیرا در این حالت به قطعات داخلی پرینتر آسیب جدی وارد می شود.
 • انواع کارتریج ها چیست؟

  کارتریج ها دو نوع هستند:
  1 – لیزری (لیزری مشکی و لیزری رنگی)
  2-جوهری
  مواد مصرفی مورداستفاده در پرینترهای جوهرافشان؛ جوهر و برای پرنترهای لیزری پودر و به اصطلاح تونر نام دارد. تونر و جوهر در محفظه ای به نام کارتریج قرار می گیرند. در پرینترهای لیزری دستور چاپ بر روی کاغذ توسط پودر و درام انجام می شود، در پرینترهای جوهرافشان این عمل بوسیله جوهر و هد کارتریج انجام می شود. در نتیجه وظیفه انتقال اطلاعات و چاپ آن ها بوسیله مواد مصرفی در کارتریج های جوهری و لیزری بر عهده هد و درام است. تمامی کارتریج های لیزری دارای دو بخش اصلی تونر و درام هستند. در برخی از دستگاه ها جوهر و هدر به همراه یکدیگر در یک کارتریج هستند و در برخی دیگر این دور بصورت جدا از هم قرار دارند.نکته جالب در اینجا این است که در کارتریج های رنگی وجود 4 رنگ اصلی قرمز، آبی، زرد و مشکی الزامیست و رنگ های دیگر از ترکیب این 4رنگ ساخته می شوند. این 4 رنگ در برخی از پرینترها داخل دو کارتریج مجزا قرار دارد، به این صورت که یک کارتریج شامل رنگ مشکی است و کارتریج دیگر شامل یه رنگ قرمز، آبی و زرد می باشد.
 • فرم ارسال پرسش

 • * نام و نام خانوادگی
 • * پست الکترونیک
 • * متن سوال
 • * لطفا کاراکترهایی را که در تصویر می بینید در کادر زیر وارد کنید:
 •